گرین واش

گرین واش

گرین واش :
امروزه زیاد شاهد این گونه جملات هستیم “با تکنولوژی دیجیتال درختان را نجات دهید” ولی آیا واقعا استفاده از روابط دیجیتال کاملا پاک و عاری از آلودگی محیط زیست است؟

حقیقت ماجرا این است که خیر.
این گونه جملات که به “گرین واش” در دنیا شناخته میشوند، باعث میشوند تا شخص خواننده تصور بر این داشته باشد که تکنولوژی دیجیتال از کاغذ سنتی با طبیعت مهربان تر است. ولی باور این ادعا کمی سخت است وقتی که به کل ماجرا نگاه میکنیم.

کاغذ به شکل منحصر بفردی قابل بازیافت است، محصول خام اصلی (چوب) به نحوی تحت کنترل و با مدیریت در جهان کشت و پرورش داده میشود که نه تنها جنگلها در اروپا کم نشده اند، بلکه در ۱۰ سال اخیر جنگلها در اروپا به اندازه سایز کشور سوئیس رشد کرده اند.

این در حالی است که مصرف لوازم دیجیتال روز افزون بوده و در حال حاضر صنعت ICT معادل ۲% از کل آلودگی سالانه جهانی را به عهده دارد. این میزان با صنعت پرواز یکسان است!

استفاده از تکنولوژی رایانش ابری یا به طور خلاصه cloud و سرورهایی که برای آن لازم است از نظر مصرف برق در جهان رتبه ۶ را دارد و پیش بینی میشود که تا سال ۲۰۲۰ معادل ۶۳% رشد کند.

در سال ۲۰۱۵ طی کمپینی ۲۴۰ کمپانی بزرگ در جهان که از این گونه شعارها (گرین واش) استفاده میکردند شناسایی شده و ۷۰% آنها در جملات و شعارهای خود تغییرات لازم را اعمال کردند.

Electronic communication also has environmental impacts


ترجمه : محمد ثنایی

سید امیر حسینی

افزودن دیدگاه