فروش اینترنتی

فروش اینترنتی

فروش اینترنتی


در حال حاضر فروش اینترنتی و فروشگاه های اینترنتی یکی از موفقترین روش های فروش در دنیا می باشد که فرهنگ آن به سرعت در کشور خودمان هم دارد جا می افتد. اصلی ترین مشکل فروش از طریق اینترنت عدم اطمینان مشتریان به روش فروش در اینترنت می باشد.
آنها بیم آن دارند که پول کالا را بپردازند و کالایی برای آنها ارسال نشود (کلاهبرداری اینترنتی) و یا کالای ارسال شده با کالای درخواستی متفاوت بوده و چنانچه خوش بین هم باشند دردسرها و هزینه های عودت کالا و زمان گرفته شده از آنها، باعث آن می شود که این خریداران ترجیح دهند کالاهای خود را از فروشگاه های خارج از اینترنت تهیه نمایند.
خرید از فروشگاه های اینترنتی محاسن زیادی برای خریداران دارد از جمله: صرفه جویی در وقت خود ، ترافیک، پارکینگ، آلودگی هوا و…
در این قسمت می پردازیم به این که چگونه می توانیم یک فروشگاه در اینترنت داشته باشیم:
1- در ابتدا باید مثل همه وب سایت های دیگر فروشگاه اینترنتی ما باید بر اساس اصول بازاریابی طراحی و برنامه نویسی شده باشد.
2- باید تا جایی که می توانیم وب سایت را ساده طراحی نمائیم و از پیچیدگی های غیر ضروری پرهیز نمائیم.
3- باید مشخصات کالا و خدمات کاملاً برای مشتریان توضیح داده شود.
4- روش های مختلفی در خصوص پرداخت در نظر گرفته باشیم نظیر:
– پرداخت از طریق کارت های شتاب
– پرداخت به مامور پست (می تواند پرداخت هزینه پس از تحویل کالا از مامور پست باشد)
– پرداخت به پیک پس از تحویل گرفتن کالا
نکته مهم این است که طبق اعلام بانک ها 80% خریدهای اینترنتی بین ساعت 11 تا 1 نیمه شب انجام می گردد.
اگر دقت کنیم خواهیم دید صاحبان فروشگاه ها در آن زمان که خرید انجام می گردد اکثر خواب هستند و چنانچه سیستم خوب کار نکند باعث از دست دادن مشتریان متعددی خواهند شد.
باید تا جایی که می شود پروسس خرید را آسان نمود تا باعث سردرگمی و اذیت خریدار نگردد. یکی از قوانین خیلی مهمی که باید در فروش در نظر بگیریم این است که اگر بخواهیم به صورت منطقی وارد بحث فروش بشویم و بخواهیم از طر یق روش های منطقی فروش را انجام دهیم، مطمئناً خیلی زود دلسرد می گردیم، زیرا بسیاری از مشتریان با احساسات خود خرید می نمایند و بعد از خرید با منطق خود آن را توجیح می کنند.
گفتیم یک از دلایلی که مردم از اینترنت خرید نمی کنند عدم اطمینان از خریدهای اینترنتی و وب سایت ها می باشد.
راه چاره این مشکل اعتماد سازی می باشد، باید به مشتریان بگوئیم که دیگران از ما خرید نموده اند و مشکلی هم نداشته اند. برای این کار باید بخشی را در وب سایت درست نماییم و نظرات دیگران را در خصوص وب سایت در آنجا قرار دهیم.
یکی از مهم ترین انگیزاننده های خرید دانستن اعتبار شما از دیدگاه دیگر خریداران می باشند. لازم است بدانیم تاییدیه هایی که به صورت فیلم در سایت قرار بگیرد، تاثیرگذارتر از تاییدیه های است که به صورت صوتی در سایت قرار می گیرند و تاییدیه صوتی از تاییدیه های کتبی که نظرات افراد را فقط در سایت می نویسیم، تاثیرگذارتر می باشد.
اگر بخواهیم تردید را از مشتریان خود بگیریم باید:
نظرات مشیتریان راضی را در سایت بگذاریم .
توضیحات کافی و کامل در خصوص کالا و یا خدمات خود ارائه نمائیم.
عکس واقعی محصول را در سایت قرار دهیم.
بخش پاسخ به سوالات متداول را راه اندازی نمائیم.
ضمانت 100% برای کالا و خدمات خود ارائه دهیم.

5- ترافیک موثر برای سایت درست نمائیم.
ترافیک در حقیقت میزان بازدید از وب سایت را می گویند. باید بدانیم که ایجاد ترافیک کور برای سایت نه تنها مفید نمی باشد، بلکه باعث از دست رفتن منابع می گردد.
یکی از راه هایی که می توانیم بفهمیم که آیا ترافیک سایت ما موثر است یا غیر موثر می توانیم به سایت Alexa.com مراجعه نمائیم و در اینجا فاکتوری وجود دارد به نام Bounce Rate که نرخ خروج از سایت نام دارد . یعنی چند درصد از بازدید کنندگان سایت شما وقتی وارد وب سایت شما می شوند بدون آنکه کاری انجام بدهند از آن خارج می شوند، در حقیقت مشخص می گردد که اشتباهی به وب سایت وارد شده اند. این درصد در وب سایت های ایران 40% معقول می باشد. اگر درصد نرخ خروج، بالا باشد نشان دهنده آن است که ما ترافیک غیر موثر داریم و اگر نرخ خروج کم باشد نشان می دهد که ترافیک ما موثر می باشد.
باید متذکر شوم که بهترین منبع برای ترافیک موثر، موتورهای جستجو می باشد.
نویسنده: سید امیر حسینی
شرکت فرنام تجارت امروز   www.farnaam.com

مدیر سایت

Add comment